Horgászjegy árak 2023-ban
KHESZ, Peresi-holtágra. Víztér kód: 04-033-1-1
- 24 órás: 4.500,- ft - kedvezményes: 2.500,- ft
- 48 órás: 9.000,-ft - kedvezményes: 5.000,- ft
- 72 órás: 12.000,- ft - kedvezményes: 7.000,- ft
- heti: 20.000,-ft - kedvezményes: 11.000,- ft
teljes árú jegy: díjköteles egységes állami horgászokmányhoz adható ki (állami jegy + fogási napló), állami horgászvizsgával és érvényes egyesületi tagsággal rendelkező, 15. életévet már betöltött vagy adott évben betöltő személynek.
A jegytípus 2 db horgászkészség (2 bot) valamint egyidejűleg egy darab, 1 m²-nél nem nagyobb csalihalfogó emelőháló használatára jogosít.
kedvezményes: díjköteles egységes állami horgászokmányhoz adható ki (állami jegy + fogási napló), állami horgászvizsgával és érvényes egyesületi tagsággal rendelkező:
- 65. életévét betöltött személyeknek
- hölgyhorgászoknak
- jogszabályban meghatározott fogyatékkal élőknek
- a 10. életévét betöltött 18 év alatti, állami horgászvizsgával rendelkező, horgászegyesületi tagsággal rendelkező személynek (ifjúsági horgász A jegytípus 1 db horgászkészség (1 bot) valamint egyidejűleg egy darab, 1 m²-nél nem nagyobb csalihalfogó emelőháló használatára jogosít.
A jegytípus 1 db horgászkészség (1 bot) valamint egyidejűleg egy darab, 1 m²-nél nem nagyobb csalihalfogó emelőháló használatára jogosít.
KHESZ horgász rendje letölthető PDF formátumban
A képekre kattintva hasznos linkeket talál információkról, a környéken található látnivalókról, kirándulási lehetőségekről
Néhány horgászbolt Mezőtúron a csalik, etetőanyagok, felszerelés és a napijegyek beszerzésére
Ha fáradt testét felfrissítené gyógyvízben, vagy egy jó masszázsra, kezelésre vágyik, vagy csak úszna és pancsolna, Gyomaendrődön várja a Gyomaendrődi Liget gyógyfürdő
Hasznos információk a vizekről, kifogható halakról, jegy árakról és szabályokról
Peresi Tájház és Körös-völgyi Természetvédelmi Bemutatóház Mezőtúr
A holtág alsó végénél levő peresi gátőrház s mellette az 1902-ben épült gőzüzemű szivattyútelep épülete. Ebben az esztétikus környezetben fekvő, szép vörös téglás épületben rendezték be a Körös-völgyi Természetvédelmi Terület bemutatóházát. A kazánház helyén berendezett kiállítás a Körös-vidék gazdag élővilágát mutatja be.
Telefon: +36 (30) 7433735
A Kossuth Lajos tér 1. sz. alatt található a Városháza, amelynek ünnepélyes át- adására 1928-ban került sor. Az eklektikus stílusú négyszintes épülethez tartozó toronyból gyönyörű panoráma nyílik. Előtte a város főterét, a parkosított Kossuth Lajos teret csodálhatjuk meg.
Torony- látogatás előjegyezhető: Mezőtúri Közös Önkormányzati Hivatal - Kossuth Lajos tér 1. Tel.: +36 56 551 902
A Városházával szemben áll a Belvárosi Református Nagytemplom. Hosszú, egészen a középkorig visszanyúló történettel büszkélkedhet, habár az idők folyamán többször lerombolták és átépítették. Mai arculatát és jellegzetességét, azaz a négy ión oszlopos, timpanonos főnézetét 1843-45-ben alakították ki. Stílusa kívülről klasszicista, míg belseje késő barokk jegyeket mutat. . Előzetes bejelentkezés alapján látogatható, tel.: +36 56 350 115
A Túri Fazekas Múzeum Magyarország legnagyobb, kifejezetten népi cserépedényeket gyűjtő, múzeumi státuszú közgyűjteménye. A jelenleg 8 ezernél valamivel több kerámiából álló anyagunk európai szinten is a legnagyobbak közé tartozik. A kiállításokban és a raktárakban fellelhető régi és kortárs cserépedények, dokumentumok olyan kulturális értéket képviselnek, illetve olyan fontos szakmai adatbázist alkotnak, ami csak a legnagyobb hazai néprajzi gyűjteményekhez hasonlítható - pl. Néprajzi Múzeum, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Déri Múzeum stb.
A leghíresebb mezőtúri fazekas családnak, a Badár családnak állít emléket a Mezőtúr újvárosi részén található Badár Emlékház és Műhely. A Badár kiállítószobának és alkotóműhelynek helyet adó épületek története valamikor a XIX. század második felébe nyúlik vissza. A nagykunsági népi építészet legfontosabb jegyeit magán viselő lakóépület és műhely valaha Korsós Kaszinónak (a fazekasok közösségi épületének) adott helyet.
A XIX. században Dél-Franciaországból indult el Szent Antal kenyerének kultusza, melynek városunkba található épített öröksége, kulturális emléke az 1903-ban épült Szent Antal kenyerének sütőháza. A régiónkban és talán hazánkban is egyedülálló épület a XX. század közepéig töltötte be eredeti funkcióját.
Az igazán ízletes helyi kenyér titka a búbos kemence, melyben a kenyéren kívül süthető kelt tészta, kalács és pogácsa is.
Aktív családi vagy iskolai kikapcsolódás az ország egyetlen interaktív parkjában, a Mini Magyarország makettparkban.
A képre kattintva további látnivalókat, programokat tekinthet meg a Mezőtúrista portálon
A képre kattintva további látnivalókat és programokat tekinthet meg a Gyomaendrőd.com portálon
Barangolás az ország legnagyobb Arborétumában, különleges és ritka növények között Szarvason
A fürdő a városi víztorony mellett, az Erzsébet liget bejáratánál helyezkedik el. Minősített 36-40C° alkáli-hidrogénkarbonátos gyógyvize, kiválóan alkalmas a reumatikus, a mozgásszervi, a nőgyógyászati megbetegedések utókezelésére. Magas sótartalma jótékony hatást gyakorol egyes bőrbántalmakra is. Elsősorban a gerinc-, csípő- és térdízületi meszesedésben szenvedőknek és a mozgásszervi rehabilitációra ajánlott.
A látogatóközpontban a Körösök szabályozását, élővilágát, valamint a halászat történetét bemutató interaktív kiállítás biztosítja a szórakoztató ismeretszerzést, az udvaron pedig egy szabadtéri kiállításon különféle halászati eszközöket tekinthetnek meg. A foglalkozásokon vízparti növényekből készíthetnek népi játékokat a gyerekek.
A több mint 1000 méter hosszú tanösvény, lombkorona sétány és 15 méter magas kilátó egyedi betekintést enged a lombkorona világ életébe. Az interaktív játékokkal tarkított tanösvény egyedi programkínálat, ahol a látogató játszva tanulhat.
A Kner Nyomdaipari Gyűjteménynek Kner Imre egykori lakóháza ad otthont. A népies barokk stílusú házat Kozma Lajos tervezte, 1925-ben épült. 1970 óta működik benne az ország egyik legteljesebb nyomdaipari gyűjteménye. A múzeum állandó kiállítása bemutatja a Kner család tagjainak munkásságát és a Gyomai Kner Nyomda történetét az 1882-es alapítástól napjainkig. Láthatók a nyomdában készült könyvek, művészi báli meghívók, naptárak, levelezőlapok, plakátok, részvények, korabeli fotók és történeti dokumentumok. A kiállítást működő könyvkötészeti gépek és nyomdagépek teszik szemléletessé.
Az igazi fanatikusoknak való horgász paradicsom. A Peresi-holtág bemutatása nem csak horgász szemmel a Körösök vidéke blogon
Az arborétum, és a MiniMagyarország mellett számos rendezvényt is kínál Szarvas az odalátogatóknak
A Körösvölgyi Állatpark látogatói testközelből ismerhetik meg a Kárpát-medencében egykor és ma honos állatfajokat, a 7000 literes akváriumban pedig a hazai vizeink halaiban gyönyörködhetnek. Az Anna-liget parkjában egy 2100 méteres sétány mentén madárvolierek, ragadozóházak, lekerített vizes élőhely, mókusház, illetve nagy kifutók adnak otthont a több, mint 50 féle állatfaj, több száz egyede számára
Egy érdekes kisfilm a Peresi-holtágról és Mezőtúrról https://nava.hu/id/3557555/?fbclid=IwAR3nried_mblnRyTzEdxfo8W7eJ4ap1ANOSkBAuzjd8Ln6rVKDYikmJmVeA#
A Peresi-holtág
Mezőtúr és Gyomaendrőd között a 46-os számú főútról letérve pillanthatjuk meg a festői környezetben elterülő, hatalmas kanyarulatokkal tarkított Peresi-holtágat, mely a Kárpát-medence harmadik legnagyobb holtág rendszere. Közigazgatásilag Mezőtúrhoz és a Békés megyei Gyomaendrődhöz tartozik. Hossza 27,6 km, átlagos szélessége 60 m, területe 174 hektár, víztérfogata 4,1 millió m3. Átlag vízmélysége 2,5 méter, de vannak ennél jóval mélyebb medervonulatok, amelyek még híven tükrözik az élő Körös "csordogáló" medrét.
Horgászat:
Állami tulajdon, kezelője a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KHESZ). Víztérkód: 04-033-1-1.
A Peres igazi nehezített pálya. A vízpart egy részén meredeken leszakadó alámosott padmalyos, máshol beszakadt bedőlt fákkal tagolt, és van, ahol szelíd sekély nádasos, hínaras, vízinövényekkel szegélyezett idilli látvány. Teljes egészében szinte kiismerhetetlen vizivilág. Igazi, ős horgászvíz látszatát kelti. Különösen a felső vége olyan, mint egy háborítatlan mocsárvilág.
Horgászati szempontból egyre népszerűbb, és a 2016-tól kezdődően kialakított okszerű faj és korosztály összetételnek köszönhetően nagyon sok horgász álma valósult meg egy-egy szép amur, ponty, süllő megfogásával, de keszegállománya is figyelemre méltó. Aki viszont nagytestű harcsákra szeretne célzottan horgászni, bátran megteheti, hiszen a vizet szép számmal lakják kapitális egyedek ebből a fajból. A holtág rengeteg kiváló horgászhelyet, nádassal, bedőlt fákkal, mélyebb kanyari részekkel gazdag haltanyát kínál a horgászat szerelemeseinek, de az óriási meder feltérképezéséhez sok tapasztalat kell. A horgászati hasznosítás következtében finomszerelékes módszerekkel keszegfélék, kárász, kisebb pontyok jó eséllyel horogra csalhatóak, a nagyobb testű békés halak szoktató etetéssel vagy bojlival csábíthatók kapásra.
A holtág ragadozóinak számos jó búvóhelyet kínál a Peres, az őszi időszak kiemelten eredményes lehet az azokra való horgászatnál. Meder állapota: közepesen feliszapolódott, növényzettel való benőttsége egyes szakaszokon előrehaladott, vizének minősége változó. Szélessége 60 méter, átlagos vízmélysége 2,5 méter.
A holtágban fogható halak: amúr, csuka, süllő, ponty, busa, dévér, kárász, harcsa, balin, sügér, és persze a törpeharcsa.